Barf
Expandovaná rýžová zrna nahrubo mletá. Směs je předvařená a instantní, stačí jen přelít teplou nebo i studenou vodou a nechat dobře nasáknout. Rýže je imunologicky nejlépe...
Slouží jako příloha k masité potravě pro psy všech plemen. Složení: pšeničná mouka, voda, kurkuma Způsob použití: na 100 g těstovin použijte 1 l vody. Vodu přiveďte k varu,...
Expandovaná rýžová zrna nahrubo mletá. Směs je předvařená a instantní, stačí jen přelít teplou nebo i studenou vodou a nechat dobře nasáknout. Rýže je imunologicky nejlépe...
Barfování
Barfování (zkráceně barf) je způsob výživy pro domácí zvířata, který spočívá v myšlence se co nejblíže přiblížit přirozené stravě jeho divokého předka. Nejčastěji se toto téma spojuje s krmením domácích psů a koček a pod pojmem se tedy skrývá fakt, že majitel svého domácího mazlíčka krmí syrovou nezpracovanou stravou.
Jídelníček Se skládá ze syrové svaloviny, vnitřností, kostí, zeleniny, ovoce a příloh - např. některých semínek a ořechů. Dale je vhodne přidávat i vejce nebo třeba kvasnice a různé oleje. Ačkoliv se to málo ví, i divoký vlk zařazuje do své potravy ovoce, zeleninu, obiloviny, trávu nebo byliny, a to nejen tak, že je sám vyhledává, ale také díky tomu, že pojídá obsah žaludku své býložravé kořisti.
Výhody barfování
Barfování je mezi způsoby krmení zvířete nejblíže přirozenému stavu. Díky tomu, že neprochází krmivo tepelnou úpravou, se zachová jeho bioaktivita, tedy zachovají se potřebné enzymy, minerály a vitamíny. V extrudovaném suchém krmivu nebo v masových konzervách jsou vitamíny uměle dodávány.
Psi a kočky krmení barfem produkují méně exkrementů (díky velké využitelnosti potravy) a pravidelné drcení a pojídaní kostí udržuje v dobré kondici i jejich zuby. Uvádí se také, že zvíře na syrové stravě nemívá tak často potíže s parazity, má zdravější srst a je vitálnější.
Krmná dávka
Krmná dávka se odvíjí nejen od velikosti psa (na rase zde nezáleží), ale i od životního stádia a jeho aktivitě. Štěňatům, březím nebo kojícím fenám a také psům v zátěži (např. pravidelný sport) se podává větší podíl svaloviny. Psům běžně aktivním (občasné výlety + venčení) se může krmení sestávat rovnoměrně z živočišné i rostlinné složky.
Krmná denní dávka se vypočítá jako 2-3 % ze zdravé váhy psa. Štěňatům do 1 roku života se podává z počátku větší množství krmiva, a to až 7 % jeho hmotnosti s tím, že se postupně s růstem dávky snižují až na standardní dávku 2-3 % v 1 roce stáří psa.
Zdroj: https://cs.wikipedia.org