Vítáme Vás na našem eshopu, v případě potřeby nás neváhejte kontaktovat ...
17 položek celkem
Snímek obrazovky 2024 11 08 132618
Akce
79 Kč

ROBORAN D 1 KG   ROBORAN D je kompletní přísada do krmiva určená pro slepice, kuřata, krůty, perličky, kachny a husy. Doplní krmnou dávku o potřebné vitamíny,...

Kód: 5944
Snímek obrazovky 2024 11 08 125051
Akce
119 Kč

ROBORAN DN 1  2 KG    ROBORAN DN1 je vitamino-minerální přípravek do krmiva určený nosnicím od začátku do konce snášky. Doplňuje krmnou dávku o potřebné...

Kód: 5941
Těstoviny 5 kg
160 Kč

Slouží jako příloha k masité potravě pro psy všech plemen. Složení: pšeničná mouka, voda, kurkuma Způsob použití: na 100 g těstovin použijte 1 l vody. Vodu přiveďte k varu,...

Kód: 7847
Ječmen
190 Kč

Ječmen má vysokou výživou hodnotu a vysokou stravitelnost živin. Důležitý je i obsah vitaminů (zejména skupiny B a E, kyselina pantotenová, listová, biotin) a minerálních látek....

Kód: 5010
oves
190 Kč

Oves je obilí nejbohatší na živiny. Obsahuje přibližně dvakrát více tuků než pšenice, více proteinů a sacharidů. Je velmi bohatý na fosfor, železo (více než maso) a vitamin B1....

Kód: 5004
Pšenice m
190 Kč

Krmná pšenice je ideální krmivo pro hospodářská zvířata.Zkrmuje se obvykle celá, případně drcená ve vormě pšeničného šrotu, nebo pouze jako nadrcený obal zrna známý jako...

Kód: 4998
Těstoviny 8 kg
Tip
250 Kč

Slouží jako příloha k masité potravě pro psy všech plemen. Složení: pšeničná mouka, voda, kurkuma Způsob použití: na 100 g těstovin použijte 1 l vody. Vodu přiveďte k varu,...

Kód: 6286
Kukuřice
270 Kč

Kukuřičné zrno má ze všech obilovin nejvyšší energetickou hodnotu. Obsahuje také až 5% tuku. Tuk se skládá převážně z nenasycených mastných kyselin, kyseliny linolové a olejové....

Kód: 5016
Kukuřičný šrot
290 Kč

Sešrotovaná, vyčištěná a sušená semena kukuřice od nežádoucích nečistot. Kukuřičné šroty jsou vhodným doplňkovým krmivem pro zvěř zejména drůbež.  

Kód: 5013
Kukuřičný šrot
290 Kč

Sešrotovaná, vyčištěná a sušená semena kukuřice od nežádoucích nečistot. Kukuřičné šroty jsou vhodným doplňkovým krmivem pro zvěř zejména drůbež.  

Kód: 5233
NOSNICE GOLD
335 Kč

Granulované krmivo pro nosnice ve snášce. Podpora vysoké snášky vajec s pevnou skořápkou a krásnou barvou žloutku. Navazuje po zkrmování směsi Kuře MIDI. Orientační spotřeba...

Kód: 7857
NOSNICE KLASIK
335 Kč

Sypká krmná směs určená pro nosnice ve snášce. Svoji hrubě šrotovanou strukturou přispívá k maximální užitkovosti.

Kód: 4971
Nahoru
Další produkty

Specifika chovu jednotlivých druhů drůbeže

Autor: Mgr. Václav Nedělka
 

Jednotlivé druhy drůbeže mohou mít různé sociologické chování – některé sedí na vejcích, zatímco jiné ne a mezi drůbeží najdete monogamní i polygamní druhy. Velké rozdíly jsou i ve vzhledu jednotlivých druhů.

Rozdíly ve vzhledu drůbeže

Mezi jednotlivými druhy drůbeže existují větší nebo menší rozdíly v rámci jejich fenotypu, tedy zevnějšku. Pro příklad si můžeme uvést například výrazné rýhování na krku u hus českých, vývin kačírku u kachen, chocholky, manžety, vous nebo různorodé typy hřebenů u kura domácího. Nánosek a bradavičnatost u krůt, přilbu a specificky utvářené laloky u perliček.

Neměli bychom zapomenout ani na pohlavní dimorfizmus, tedy rozdíly mezi samcem a samicí. U některých druhů a barevných rázů je tento rozdíl dosti patrný – například u pižmovek je samec výrazně větší než samice, u kachen v době toku samec disponuje pestrobarevným svatebním šatem, oproti kachně, která je zbarvena krypticky, tedy nenápadně.

U kura se setkáváme u kohoutů s výrazněji vyvinutými ostruhami i znaky hlavy, dále u divoké řady barevných rázů kura také s výrazně odlišným zbarvením obou pohlaví. U kohoutů plemen s normální strukturou opeření je typická také jeho odlišná struktura oproti slepicím. Opeření kohoutů je v krčním a jedlovém závěsu špičaté, dále mají kohouti v menší nebo větší míře vyvinutá srpová pera v ocase.

Rozdíly v sociologickém chování

Výrazné rozdíly nacházíme také v rámci jejich sociologického chování, které si s sebou nesou od svých divokých předků a které byly upevněny následným cíleným výběrem a zušlechťovány při jejich chovu v zajetí. Tedy při domestikaci. Některé druhy si i v průběhu domestikace zachovávají pud sezení na vejcích a výchovy mláďat. Tento pud si zachovávají především husy, pižmovky, krůty nebo bažanti. Jiné druhy jej zcela ztratili a jsou cíleně šlechtěny na vysokou produkci vajec, například křepelky nebo lehká nosná plemena kura domácího.

Některé plemena jsou spíše monogamní - to znamená, že žijí v páru a chovné kmeny je třeba sestavovat již na podzim. Příkladem takového monogamního plemene může být husa česká. Oproti tomu kachny, pižmovky, krůty, perličky, křepelky nebo bažanti jsou polygamní, což znamená, že samec má ve svém harému větší množství samic.

Typické znaky drůbeže

Pokud se zaměříme na jednotlivé znaky druhů drůbeže, najdeme na každém z nich různorodá specifika. U vodní drůbeže jsou to plovací blány, které slouží podobně jako vesla na lodi ke snadnějšímu pohybu ve vodě. Dále mají na zobáku vyvinuté lamely, ty jim zase pomáhají zachycovat potravu, kterou filtrují z vody.

U některých druhů, jako například u pižmovek, jsou výrazněji vyvinuté drápy, které jim v jejich přirozeném biotopu mokřadů slouží ke snadnějšímu pohybu po spadlých stromech. U pižmovek se můžeme setkat také s další zajímavostí, čímž je neopeřený obličej u dospělých zvířat s typickou bradavičnatostí a plochým nánoskem v oblasti nad nozdrami. Jedním z dalších znaků pižmovek je účes, jenž se nachází v oblasti temene a týlu. Jedná se o peří, které pižmovky v případě vzrušení napřimují.

U hus se můžeme zase setkat s hrbolem, tím disponují plemena, která v sobě nesou krev husy labutí. Mezi další znaky hus patří podbradní lalok a podbřišek, který je u hus velice důležitým plemenným znakem.

Co se týče znaků drůbeže, tak nejrůznorodější skupinou je kur domácí. U toho se setkáváme s nepřeberným množstvím kožních útvarů a pernatých ozdob. Například hřeben má mnoho různých tvarů. Nejčastěji se u kura setkáváme s hřebenem listovým nebo růžicovým. Méně častý je hřeben motýlkový, růžkový nebo čížkový. Kur může disponovat také celou řadou pernatých ozdob, například chocholem, vousem, licousy, manžetami, supími pery nebo punčoškami.

Pro krůty je specifická bradavičnatost v oblasti hlavy a části krku. Vývin nánosku v oblasti kořene zobáku horní čelisti, který se v době vzrušení zvířete mnohonásobně zvětšuje. Krocani a některé starší krůty disponují štětkou, což je shluk štětičkovitých per v oblasti hrudníku.

Pro perličky je typické utváření hlavy, kde najdeme hned několik znaků. Jedním z nich je přilba, která je u perláka stejně jako laloky výrazně vyvinutá. Perličky mají také výrazněji vyvinuté nozdry, neopeřenou hlavu a mezi laloky disponují uzdou. V oblasti týlu mají specifický shluk nitkovitých per. Oproti ostatním druhům hrabavé drůbeže perláci nemají (stejně tak jako samci křepelek) vyvinuté ostruhy. Křepelky jsou specifickým druhem drůbeže, který byl po generace šlechtěn na vysokou produkci vajec. Je pro ně typické přilehlé opeření a na jejich těle nenacházíme žádné výraznější kožní útvary.

U bažantů je velmi markantní rozdíl ve zbarvení. Kohouti jsou zbarveni velmi pestře a extravagantně a většinou mají vyvinuté ostruhy. Zatímco slepice mají zbarvení kryptické, které jim v přirozeném prostředí poskytuje ochranu před predátory v době sezení na vejcích a odchovu mláďat.

U běžců (oproti všem ostatním druhům drůbeže) se setkáváme s tím rozdílem, že na vejcích nesedí samice, nýbrž samec. Pro emu je typická tmavě tyrkysová barva skořápky, nandu disponuje žlutou barvou skořápky. U pštrosů dvouprstých je barva skořápky mléčná.

 

Prevence v drobnochovu drůbeže

Autor: Mgr. Václav Nedělka
 

Cílem chovatele by mělo být dosažení a udržení maximálního zdraví chovaných zvířat. Zdravá a kvalitní zvířata pro nás produkují kvalitní vejce a další nutričně bohaté potraviny vhodné pro naši výživu. Dalším požitkem je pohled na zdravá zvířata, která se chovateli dokáží předvést.

Základem je čistota prostředí

Nejdůležitějším krokem je udržet dostatečnou čistotu prostředí. A právě čistota prostředí společně s výživou zvířat a jejich ustájením jeden ze tří podstatných pilířů zdárného chovu. Chovatelé by měli předcházet zbytečnému hromadění výkalů v prostorách, kde se zvířata pohybují. Ideální je zaměřit se očistu chovatelského zařízení v pravidelných intervalech.

Pravidelná mechanická očista

K základním postupům je třeba zařadit důkladnou mechanickou očistu vnitřního vybavení kurníku. Tedy trusných stolů, obvodových zdí, bidel a krmítek. Je třeba odstranit všechny zaschlé zbytky trusu, krmiva. Důležité je také, aby byly ometeny pavučiny, ve kterých se hromadí prach.

Po této mechanické očistě je vhodné provést takzvanou dezinfekci. Jedná se o zásah, jehož cílem je snížit počet choroboplodných zárodků v kurníku. Vhodné je ošetření roztokem sava, hašeného vápna nebo některého dalšího přípravku pro tyto účely určených. Aplikace těchto přípravků by měla proběhnout v době, kdy není drůbež v kurníku. V prostředcích obsažené látky a jejich výpary mohou být pro drůbež toxické. Důležité je si před aplikací důkladně prostudovat informace uvedené na příbalové informaci daného přípravku.

Každoroční péče o výběh

Většina z nás chová zvířata v určitém omezeném prostoru, a to po dobu několika let. Proto je vhodné provést každý rok očistu výběhu. Nejjednodušší je provést zrytí výběhu a následné osetí trávou nebo obilovinou. Další možností očisty je povápnění. Výběh je také možno rozdělit na několik částí a vybraný úsek vždy ponechat nějakou dobu bez přístupu zvířat, aby došlo k ozdravení prostředí vlivem působení podnebných podmínek – slunečního záření nebo mrazu.

Zajištění vhodných mikroklimatických podmínek

Mikroklimatické podmínky ovlivňují velkou měrou zdravotní stav zvířat. Zde můžeme uvést průvan nebo vysokou relativní vlhkost, která souvisí s kvalitou odvětráním kurníku. Odvětrávání můžeme zajistit umístěním vykýře na jeho strop nebo použitím jiné stavební úpravy odvádějící vlhkost z prostor.

Zcela nevhodné je umístění vodní a hrabavé drůbeže v jednom kurníku. Vodní drůbež vytváří značnou vlhkost. Ta není vhodná především v zimních měsících, kdy teploty sahají pod bod mrazu, protože může docházet k omrzání hřebenů kura domácího.

Prevence před parazity

Důležitá je občasná kontrola zvířat, zda nejsou zahmyzena. Prevence před zavlečením cizopasníků do chovu je prováděna aplikací insekticidních přípravků preventivně v okolí kloaky a pod křídla ihned po přivezení zvířat domů z výstavy nebo u každého nového jedince. Vhodné je také provést postřik tohoto přípravku při pravidelné výměně slámy ve snáškových hnízdech. Další možností je využít alternativní způsob, a to na dno hnízd umisťovat například ořechové listí nebo kopretinu vratič, které v sobě obsahují vonné látky, které odpuzují vnější parazity.

Nezbytné pro hrabavou drůbež je popeliště, což je místo, kde je umístěn písek, který drůbeži pomáhá zbavit se ektoparazitů. Slepice se v něm mohou dle potřeby popelit a tím provést mechanickou očistu, kterou můžeme nazvat „suchou sprchou“.

Karanténa

Dalším důležitým krokem, který by měl každý chovatel dodržovat je provádění karantény u nově nakoupených zvířat a v lepším případě také u zvířat, se kterými obesíláme výstavy. Karanténní místnost by měla být od zbytu chovu oddělena. Krmení zvířat v ní umístěný je ideální realizovat na konci krmící smyčky, tak aby chovatel, zabránil svojí činností případnému přenosu nákazy na další zvířata v chovu. Karanténa by měla trvat 4-7 týdnů a odvíjí se od zdravotního stavu zvířat.

Karanténa je rovněž místem, kam umisťujeme zvířata z vlastního chovu vykazující příznaky nějakého onemocnění, pro potřeby dalšího pozorování. Včasným oddělením podezřelých zvířat můžeme dle typu onemocnění předejít propuknutí nákazy v celém chovu.

Závěrem

Správná prevence v chovu, vede k dosažení a udržení dobrého zdravotního stavu zvířat. Dodržováním výše uvedených zásad může chovatel ušetřit značné náklady spojené s následnou léčbou zvířat po propuknutí onemocnění.

 https://www.energyshobby.cz/nosnice/

1. Nenašli jste?
1. Nenašli jste?
Pokud nenajdete zboží na našem eshopu, napište nám...
2. Fér cena
2. Fér cena
Snažíme se nabídnout fér cenu, která odpovídá dané situaci na trhu...
3. Zboží odesíláme v co nejkratší době...
3. Zboží odesíláme v co nejkratší době...
Všechny vaše objednávky expedujeme, jak nejrychleji to půjde. Ve většině případů, již v den objednávky ...