Vítáme Vás na našem eshopu, v případě potřeby nás neváhejte kontaktovat ...
8 položek celkem
Snímek obrazovky 2024 11 08 132618
Akce
79 Kč

ROBORAN D 1 KG   ROBORAN D je kompletní přísada do krmiva určená pro slepice, kuřata, krůty, perličky, kachny a husy. Doplní krmnou dávku o potřebné vitamíny,...

Kód: 5944
Ječmen
190 Kč

Ječmen má vysokou výživou hodnotu a vysokou stravitelnost živin. Důležitý je i obsah vitaminů (zejména skupiny B a E, kyselina pantotenová, listová, biotin) a minerálních látek....

Kód: 5010
oves
190 Kč

Oves je obilí nejbohatší na živiny. Obsahuje přibližně dvakrát více tuků než pšenice, více proteinů a sacharidů. Je velmi bohatý na fosfor, železo (více než maso) a vitamin B1....

Kód: 5004
Pšenice m
190 Kč

Krmná pšenice je ideální krmivo pro hospodářská zvířata.Zkrmuje se obvykle celá, případně drcená ve vormě pšeničného šrotu, nebo pouze jako nadrcený obal zrna známý jako...

Kód: 4998
Kukuřice
270 Kč

Kukuřičné zrno má ze všech obilovin nejvyšší energetickou hodnotu. Obsahuje také až 5% tuku. Tuk se skládá převážně z nenasycených mastných kyselin, kyseliny linolové a olejové....

Kód: 5016
Kukuřičný šrot
290 Kč

Sešrotovaná, vyčištěná a sušená semena kukuřice od nežádoucích nečistot. Kukuřičné šroty jsou vhodným doplňkovým krmivem pro zvěř zejména drůbež.  

Kód: 5013
Kukuřičný šrot
290 Kč

Sešrotovaná, vyčištěná a sušená semena kukuřice od nežádoucích nečistot. Kukuřičné šroty jsou vhodným doplňkovým krmivem pro zvěř zejména drůbež.  

Kód: 5233
Krmivo pro kachny ENERGYS MAXI granulované 25kg
390 Kč

Granulovaná směs pro výkrm kachen a hus od 3. týdne stáří do porážky. Obsažené živiny podporují rychlý růst, vysokou zmasilost a delikátní chuť masa...

Kód: 4974

Výkrm kachen a hus neboli vodní drůbeže

 

Při krmení a výkrmu kachen a hus je nutné uvědomit si rozdílnosti zásadních požadavků na výživu. Zkušenému chovateli jsou alespoň základní odlišnosti mezi husou, kachnou a pižmovkou známy.

Výkrm hus

Husa (jak jednotlivá původní plemena, tak užitkoví hybridi) je výhradně býložravec. Při tradičním odchovu a výkrmu je vhodné doplnit i zelenou píci. Výborně prospívá na omezené zelené pastvě. V konečné fázi výkrmu hus je vhodné pohyb omezit a podávat jen jadrným krmivem (krmná směs pro konečnou fázi výkrmu).

Čím krmit kachny

Kachna (nejčastěji je základem plemeno pekingských kachen) je vysloveně všežravec. Pro doplnění krmné dávky složené z krmné směsi je možné využít jatečné odpady nebo krmnou krev, jen s menším podílem objemného zeleného krmiva.

Pižmovka dokáže využít vedle krmné směsi i zelenou píci z výběhu. Chceme-li intenzivní výkrm je vhodné vymezit ji plochu, a přitom sledujeme jejich chování. Pokud mají malý prostor, tak inklinují k vzájemnému ozobávání vyrůstajícího peří na letkách a postupně pak po celém těle. V intenzivním růstu je náročná na bílkoviny. Můžeme ji jako doplněk předložit masné odpady. Velmi obtížná na výživu (zejména obsah bílkovin) je tzv. barbarie pro velmi intenzivní chov a vysoký podíl masa.

V počátcích výkrmu (první týdny) je vhodné využít kompletní krmnou směs pro nastartování růstu a jako prevenci proti vysokým úhynům. Ve výkrmu je možné alespoň částečně využít “domácích levnějších“ zdrojů živin k zefektivnění výkrmu.

Na závěr pár upřesňujících termínů:

Barbarie: termín používaný pro „masné“ pižmovky, které ve Francii našlechtili selekcí a křížením linií pižmovek, ale je to stále druh pižmovky domácí.

Husokachna: Lidový výraz pro pižmovku. Slovo „pižmovka“ by se na černé tabuli řeznictví, nebo jiného obchodu, moc dobře nevyjímalo. Kachna s dvojnásobnou cenou proti tradiční české „tučné“ huse by se také moc neprodávala. Proto vznikl termín „husokachna“ pro vylepšení prodeje pižmovek, jejichž maso mnozí považují za jedno z nejchutnějších drůbežích produktů.

Mulard: kříženec zpravidla mezi kačerem pižmovky (ten je vždy v pojímání velmi aktivní) a kachnou (pekingskou – produkční linie velmi dobře nesou). Mulard velmi dobře roste a má stejné nároky na výživu jako kachna. Je vynikající ve výkrmu a nereprodukční.

 

Chováme kachny I.

Autor: Dušan Barlík
 

Chovatele kachen můžeme rozdělit na dva typy. Jeden typ nakupuje každý rok třídenní kachňata a odchovává je do jateční zralosti. Druhý typ se chovu kachen věnuje odborně, nejenom na produkci masa, ale i pro krásu, jíž některá plemena vynikají a věnuje se jejich zušlechťování podle standardu.

Je pravdou, že chovu kachen se může věnovat pouze člověk s dostatečně velkým pozemkem, aby mohl kachnám dopřát potřebný prostor a přístup k vodě. Také musí brát ohled na sousedy, protože plemena kachen odvozené od kachny divoké (březňačky) se vyznačují nejenom větší potřebou vody, ale i hlasovými projevy. Kachny pižmové jsou tiché, proto jsou vhodnější do některých podmínek.

 

Přístřešek pro kachny

Přístřešek pro kachny by měl mít takové podlahové rozměry, aby chovatel mohl snadno udržovat čistotu přístřešku, tedy měnit podestýlku, čistit hnízda a krmítka. Výška kolem 250 cm, dveře o rozměrech 80 x 20 cm, podlahová plocha podle počtu dospělých kachen plus odchov. Dospělé kachny jsou odolné, dobře snášejí zimu. Důležité je myslet na prevenci proti ptačí chřipce. Voliéra, která navazuje na přístřešek pro kachny, má být z drobného čtvercového pletiva takových rozměrů, aby přes oka nepřešli vrabci ani myši. Stejné pletivo je i na stropě voliéry a celá voliéra by se měla zakrýt vlnitým plechem, případně lexanem.

 

Kolik kachen?

K základním podmínkám pro udržení dobrého zdravotního stavu a poskytování nejvyšší užitkovosti patří dostatek prostoru v prostoru pro kachny.  Na 1 m2 podlahové plochy v zastřešeném ustájovacím prostoru mohou být v drobnochovatelských podmínkách maximálně čtyři indické běžkyně nebo kampbelky a tři kachny ostatních plemen včetně pižmové a kachen okrasných druhů. (Malík, V., 1991). Pižmové kachny (v zahraničí nazývané také barbarie) jsou plodné, samice samotné vysedí násadová vejce a také mláďata odvodí až do samostatnosti. Každého chovatele uspokojí i jeden pár, protože při dobré péči a možnosti pastvy lze od něj odchovat ze dvou hnízdění až 40 mláďat.

Chovné nároky

Kachny nejsou citlivé na chlad a dobře snášejí výkyvy počasí. Každé chovné kačeně – nosnici v hejnu je potřeba připravit snáškové hnízdo o rozměrech 35 x 50 x 45 cm (šířka x výška x hloubka). Tímto způsobem lze získat násadová vejce s čistou skořápkou, neznehodnocená infikováním obsahu vejce. V době snášky by teplota v přístřešku pro kachny měla být přibližně 5 až 6 oC. Vejce se odebírají denně. V přístřešku pro kachny má být sucho. Podestýlka může být ze slámy, pilin nebo hoblin.

Krmení

Kachňata do věku 3 týdnů se krmí navlhčenou míchanicí z obilných šrotů, natvrdo uvařeného a nadrobno posekaného vejce, nadrobno pořezaného mladého zeleného krmiva. Míchanice se v prvních dnech předkládá kachňatům na krmní destičky, které se po nakrmení odeberou, umyjí a nechají oschnout. Od pátého dne se kachňatům mohou dát plytká krmítka a napáječky a také gritníky s jemným gritem. 

Kachny patří k nejrychleji rostoucí drůbeži. Již ve věku dvou měsíců se díky své velké přirozené žravosti podobají dospělým jedincům. Samozřejmě za předpokladu, že předkládaná krmivá obsahují optimální množství živin. V odchovu se dále ke krmení využívá nadrobno pořezaná kopřiva, smetanka, vojtěška, mladá tráva a jiná zelená krmiva pomíchaná s obilnými šroty a zrninami.

V drobnochovatelských podmínkách patří k nejpoužívanějším krmivům zrniny – pšenice, kukuřice, oves vcelku nebo ve formě šrotu. Vhodné je doplnit šrotovanou směs bílkovinným koncentrátem, například univerzálním koncentrátem Energys DRŮBEŽ UNI 30 pro výkrm všech kategorií drůbeže. Obsahuje sóju nejvyšší kvality. Míchá se s obilím v poměru 20 – 40 % (podle druhu nebo fáze výkrmu). Přispívá k rychlému růstu a vysoké masitosti.

Vyrábějí se plnohodnotné krmné směsi i pro vodní drůbež. Například směs Energys 7370 HU gr. podporuje snášku. Již od prvního dne lze kachňata krmit kvalitní drcenou směsí s vyváženým poměrem živin KACHNA MINI, určenou k výkrmu kachen a hus do 2. týdnů věku. Po čtrnácti dnech pokračujeme krmením granulovanou směsí pro výkrm kachen a hus Energys KACHNA MAXI až do porážky. Obsažený vyvážený poměr živin a obsah cereálií podporují rychlý růst, vysokou masitost a delikátní chuť masa.

Jak získat kachny

Kachňata se dají objednat nebo koupit přímo na rozmnožovacích farmách. Jedná se hlavně o komerční hybridy, jako jsou kachna mulard, brojlerová pekingská a barbaria.

Chovatel se zájmem o čistokrevná plemena kachen se obrátí přímo na jejich chovatele prostřednictvím inzerce, na chovatelských burzách a výstavách zvířat.

Vedlejší produkt – peří

Podobně jako husy se mohou podškubávat i dospělé kachny. Pokud se tomu chovatel nevěnuje, dostane se peří po vypadnutí do podestýlky a pak se kompostuje. Po oškubaní zabité kachny se získá 120 – 140 g peří. Pokud chovatel oškube najednou deset kachen, je peří dost, nemělo by se vyhazovat do komunálního odpadu, ani do bio odpadu. Mělo by se vysušit a odevzdat – prodat výkupně peří.

 

Co s masovými zbytky

Masové zbytky jsou střeva, kousky kůže, někdo vyřadí hlavu i běháky. To se taky nesmí vyhazovat do komunálního odpadu ani do bio odpadu. Tyto zbytky však lze využít, střeva po celé délce rozřezat, vypláchnout, a společně s ostatními zbytky uvařit. Není to příjemná práce, ale uvařený produkt s chutí sežerou domácí masožravce: kočky a psi. Právě tyto vedlejší produkty, peří a vnitřnosti po větší porážce několika jedinců drůbeže, se často stávají součástí černých skládek.

Produkce trusu

V chovatelství se v současnosti snažíme o chov bez hromadění odpadu.  Kachní exkrementy s podestýlkou lze zpracovat na kompost. Pokud mají kachny zelený výběh, denní část trusu zůstane ve výběhu. Roční produkce trusu jedné kachny je 80 – 90 kg. K tomu je potřeba připočíst i množství podestýlky znečištěné kachním trusem, vyvezené na hnojiště při pravidelném čištění podlahy přístřešku pro kachny a výběhu. U hejna tvořeného 1 kačerem a 3 kačenami to může být 500 kg a více za rok. Toto množství exkrementů spolu s příměsemi tvoří čerstvý maštalní hnůj. Jeho produkce je závislá hlavně na množství vody poskytované kachnám k pití a koupání. Kachní trus je řidší než trus hrabavé drůbeže.  Hnoj se vyváží na vyhrazené místo, nejlépe ohrazené, např. paletami. Kompostování uloženého hnoje lze urychlit využitím speciálních bakterií a enzymů na likvidaci biologických odpadů, jakož i nasazením kalifornských žížal. Hnoj promění na kompost již do tří měsíců. Takový kompost je vhodný k přímému hnojení.

Zdroj: https://www.energyshobby.cz/

1. Nenašli jste?
1. Nenašli jste?
Pokud nenajdete zboží na našem eshopu, napište nám...
2. Fér cena
2. Fér cena
Snažíme se nabídnout fér cenu, která odpovídá dané situaci na trhu...
3. Zboží odesíláme v co nejkratší době...
3. Zboží odesíláme v co nejkratší době...
Všechny vaše objednávky expedujeme, jak nejrychleji to půjde. Ve většině případů, již v den objednávky ...