Vítáme Vás na našem eshopu, v případě potřeby nás neváhejte kontaktovat ...
7 položek celkem
Snímek obrazovky 2024 11 08 132618
Akce
79 Kč

ROBORAN D 1 KG   ROBORAN D je kompletní přísada do krmiva určená pro slepice, kuřata, krůty, perličky, kachny a husy. Doplní krmnou dávku o potřebné vitamíny,...

Kód: 5944
Ječmen
190 Kč

Ječmen má vysokou výživou hodnotu a vysokou stravitelnost živin. Důležitý je i obsah vitaminů (zejména skupiny B a E, kyselina pantotenová, listová, biotin) a minerálních látek....

Kód: 5010
oves
190 Kč

Oves je obilí nejbohatší na živiny. Obsahuje přibližně dvakrát více tuků než pšenice, více proteinů a sacharidů. Je velmi bohatý na fosfor, železo (více než maso) a vitamin B1....

Kód: 5004
Pšenice m
190 Kč

Krmná pšenice je ideální krmivo pro hospodářská zvířata.Zkrmuje se obvykle celá, případně drcená ve vormě pšeničného šrotu, nebo pouze jako nadrcený obal zrna známý jako...

Kód: 4998
Kukuřice
270 Kč

Kukuřičné zrno má ze všech obilovin nejvyšší energetickou hodnotu. Obsahuje také až 5% tuku. Tuk se skládá převážně z nenasycených mastných kyselin, kyseliny linolové a olejové....

Kód: 5016
Kukuřičný šrot
290 Kč

Sešrotovaná, vyčištěná a sušená semena kukuřice od nežádoucích nečistot. Kukuřičné šroty jsou vhodným doplňkovým krmivem pro zvěř zejména drůbež.  

Kód: 5013
Kukuřičný šrot
290 Kč

Sešrotovaná, vyčištěná a sušená semena kukuřice od nežádoucích nečistot. Kukuřičné šroty jsou vhodným doplňkovým krmivem pro zvěř zejména drůbež.  

Kód: 5233

Výkrm kuřat

Autor: Tým Energys hobby
 
Jaro je obdobím, kdy se začínají vykrmovat kuřata v domácích podmínkách. Pro účely produkce masa je nejlepší používat vyšlechtěná hybridní masná plemena, která mají geneticky danou vlastnost rychlého růstu a vysokého osvalení. Taková plemena se souhrnně nazývají brojlerová kuřata či brojleři.
 

Když přinesu malá kuřata domů

 

Pro kuřata v raném stadiu věku je ideální, když jim v chovatelském zařízení přitápíte a přisvěcujete, samozřejmě s ohledem na roční období. První den života je ideální, aby měla kuřata světlo 24 hodin denně, druhý den života 23 hodin denně a od 7. dne věku je ideální, aby měli brojleři v kuse 18 hodin světla denně.

Během prvního týdne života jsou kuřata vystavena spoustě stresujících faktorů jako je např. transport nebo návyk na pevná krmiva. Ta zapříčiňují také změnu střevního pH, což může mít za následek zdravotní potíže vlivem zvýšeného množství bakterií E. coli. Proto je dobré kuřatům, minimálně během prvního týdne života, okyselovat vodu na pH 4. Toto lze s pomocí komerčně vyráběných okyselovadel nebo s použitím 8% octa, který se ředí v poměru 0,1%. Vždy zajistěte dostatečný přísun vody.

Výkrm kuřat

Počátek výkrmu

Co se týká výživy, také ta je během prvního týdne života brojlerů rozhodující. Podobně jako u ostatních zvířat zde platí, že chyba v krmení na začátku se později již těžko dohání. Tzn., že kuře bude růst do požadované hmotnosti delší dobu a tím se ekonomicky prodraží. V prvních dnech života je totiž metabolismus rychlejší a relativní růst větší, a proto i nároky na výživu jsou vysoké.

Pro výkrm brojlerů v prvních 2 týdnech života se většinou používá starter pro brojlery ve formě drcené kompletní krmné směsi. Kromě vody tedy již zvířata nepotřebují nic jiného. Pro růst svaloviny je důležitý obsah bílkovin v krmivu. Neméně důležité jsou však také aminokyseliny, zejména methionin a lysin, které se do krmných směsí přidávají a jsou stavebním kamenem pro proteiny.

Startery bývají obohaceny o antikokcidikum pro potlačení kokcidií a tím proti zvýšenému úhynu. U krmiv pro brojlery se často používá Salinomycin, který je ovšem jedovatý pro krůty, proto nikdy krmivo pro brojlery s antikokcidikem nezkrmujte krůtám!

Střední fáze výkrmu

Od začátku 3. týdne života vykrmovaných kuřat se podává tzv. grower, který je ideální v granulované formě. Omezuje se tak zbytečná ztráta krmiva. Relativní intenzita růstu brojlerů je v tomto období již o trochu nižší, proto i krmivo již není potřeba tak koncentrované a obsah bílkovin je menší cca o 1 % než u starteru. Důležitý je opět obsah aminokyselin a také antikokcidika pro snížení úhynu.

Grower se kuřatům zkrmuje až do období 5 dnů před porážkou. Pokud však vykrmujete doma kuřata do vyšších hmotností, stačí, když budete grower podávat do 40. - 45. dne věku.

Závěr výkrmu

Poté se přechází na tzv. finišer, což je granulované krmivo sloužící ke krmení v poslední fázi výkrmu. Tzn., že se podává až do porážky, minimálně však posledních 5 dnů před zabitím. V tomto období je relativní růst ještě pomalejší a obsah bílkovin v krmivu je proto opět cca o 1 % nižší. Finišer neobsahuje antikokcidikum. V tomto období si již můžete dovolit na krmení trochu šetřit, proto je možné finišer míchat např. s kukuřičným šrotem.

Prevence v drobnochovu drůbeže

Autor: Mgr. Václav Nedělka
 

Cílem chovatele by mělo být dosažení a udržení maximálního zdraví chovaných zvířat. Zdravá a kvalitní zvířata pro nás produkují kvalitní vejce a další nutričně bohaté potraviny vhodné pro naši výživu. Dalším požitkem je pohled na zdravá zvířata, která se chovateli dokáží předvést.

Základem je čistota prostředí

Nejdůležitějším krokem je udržet dostatečnou čistotu prostředí. A právě čistota prostředí společně s výživou zvířat a jejich ustájením jeden ze tří podstatných pilířů zdárného chovu. Chovatelé by měli předcházet zbytečnému hromadění výkalů v prostorách, kde se zvířata pohybují. Ideální je zaměřit se očistu chovatelského zařízení v pravidelných intervalech.

Pravidelná mechanická očista

K základním postupům je třeba zařadit důkladnou mechanickou očistu vnitřního vybavení kurníku. Tedy trusných stolů, obvodových zdí, bidel a krmítek. Je třeba odstranit všechny zaschlé zbytky trusu, krmiva. Důležité je také, aby byly ometeny pavučiny, ve kterých se hromadí prach.

Po této mechanické očistě je vhodné provést takzvanou dezinfekci. Jedná se o zásah, jehož cílem je snížit počet choroboplodných zárodků v kurníku. Vhodné je ošetření roztokem sava, hašeného vápna nebo některého dalšího přípravku pro tyto účely určených. Aplikace těchto přípravků by měla proběhnout v době, kdy není drůbež v kurníku. V prostředcích obsažené látky a jejich výpary mohou být pro drůbež toxické. Důležité je si před aplikací důkladně prostudovat informace uvedené na příbalové informaci daného přípravku.

Každoroční péče o výběh

Většina z nás chová zvířata v určitém omezeném prostoru, a to po dobu několika let. Proto je vhodné provést každý rok očistu výběhu. Nejjednodušší je provést zrytí výběhu a následné osetí trávou nebo obilovinou. Další možností očisty je povápnění. Výběh je také možno rozdělit na několik částí a vybraný úsek vždy ponechat nějakou dobu bez přístupu zvířat, aby došlo k ozdravení prostředí vlivem působení podnebných podmínek – slunečního záření nebo mrazu.

Zajištění vhodných mikroklimatických podmínek

Mikroklimatické podmínky ovlivňují velkou měrou zdravotní stav zvířat. Zde můžeme uvést průvan nebo vysokou relativní vlhkost, která souvisí s kvalitou odvětráním kurníku. Odvětrávání můžeme zajistit umístěním vykýře na jeho strop nebo použitím jiné stavební úpravy odvádějící vlhkost z prostor.

Zcela nevhodné je umístění vodní a hrabavé drůbeže v jednom kurníku. Vodní drůbež vytváří značnou vlhkost. Ta není vhodná především v zimních měsících, kdy teploty sahají pod bod mrazu, protože může docházet k omrzání hřebenů kura domácího.

Prevence před parazity

Důležitá je občasná kontrola zvířat, zda nejsou zahmyzena. Prevence před zavlečením cizopasníků do chovu je prováděna aplikací insekticidních přípravků preventivně v okolí kloaky a pod křídla ihned po přivezení zvířat domů z výstavy nebo u každého nového jedince. Vhodné je také provést postřik tohoto přípravku při pravidelné výměně slámy ve snáškových hnízdech. Další možností je využít alternativní způsob, a to na dno hnízd umisťovat například ořechové listí nebo kopretinu vratič, které v sobě obsahují vonné látky, které odpuzují vnější parazity.

Nezbytné pro hrabavou drůbež je popeliště, což je místo, kde je umístěn písek, který drůbeži pomáhá zbavit se ektoparazitů. Slepice se v něm mohou dle potřeby popelit a tím provést mechanickou očistu, kterou můžeme nazvat „suchou sprchou“.

Karanténa

Dalším důležitým krokem, který by měl každý chovatel dodržovat je provádění karantény u nově nakoupených zvířat a v lepším případě také u zvířat, se kterými obesíláme výstavy. Karanténní místnost by měla být od zbytu chovu oddělena. Krmení zvířat v ní umístěný je ideální realizovat na konci krmící smyčky, tak aby chovatel, zabránil svojí činností případnému přenosu nákazy na další zvířata v chovu. Karanténa by měla trvat 4-7 týdnů a odvíjí se od zdravotního stavu zvířat.

Karanténa je rovněž místem, kam umisťujeme zvířata z vlastního chovu vykazující příznaky nějakého onemocnění, pro potřeby dalšího pozorování. Včasným oddělením podezřelých zvířat můžeme dle typu onemocnění předejít propuknutí nákazy v celém chovu.

Závěrem

Správná prevence v chovu, vede k dosažení a udržení dobrého zdravotního stavu zvířat. Dodržováním výše uvedených zásad může chovatel ušetřit značné náklady spojené s následnou léčbou zvířat po propuknutí onemocnění.

Zdroj: https://www.energyshobby.cz/

 
1. Nenašli jste?
1. Nenašli jste?
Pokud nenajdete zboží na našem eshopu, napište nám...
2. Fér cena
2. Fér cena
Snažíme se nabídnout fér cenu, která odpovídá dané situaci na trhu...
3. Zboží odesíláme v co nejkratší době...
3. Zboží odesíláme v co nejkratší době...
Všechny vaše objednávky expedujeme, jak nejrychleji to půjde. Ve většině případů, již v den objednávky ...