Vítáme Vás na našem eshopu, v případě potřeby nás neváhejte kontaktovat ...
13 položek celkem
Snímek obrazovky 2024 11 08 132618
Akce
79 Kč

ROBORAN D 1 KG   ROBORAN D je kompletní přísada do krmiva určená pro slepice, kuřata, krůty, perličky, kachny a husy. Doplní krmnou dávku o potřebné vitamíny,...

Kód: 5944
Snímek obrazovky 2024 11 08 125051
Akce
119 Kč

ROBORAN DN 1  2 KG    ROBORAN DN1 je vitamino-minerální přípravek do krmiva určený nosnicím od začátku do konce snášky. Doplňuje krmnou dávku o potřebné...

Kód: 5941
Ječmen
190 Kč

Ječmen má vysokou výživou hodnotu a vysokou stravitelnost živin. Důležitý je i obsah vitaminů (zejména skupiny B a E, kyselina pantotenová, listová, biotin) a minerálních látek....

Kód: 5010
oves
190 Kč

Oves je obilí nejbohatší na živiny. Obsahuje přibližně dvakrát více tuků než pšenice, více proteinů a sacharidů. Je velmi bohatý na fosfor, železo (více než maso) a vitamin B1....

Kód: 5004
Pšenice m
190 Kč

Krmná pšenice je ideální krmivo pro hospodářská zvířata.Zkrmuje se obvykle celá, případně drcená ve vormě pšeničného šrotu, nebo pouze jako nadrcený obal zrna známý jako...

Kód: 4998
Kukuřice
270 Kč

Kukuřičné zrno má ze všech obilovin nejvyšší energetickou hodnotu. Obsahuje také až 5% tuku. Tuk se skládá převážně z nenasycených mastných kyselin, kyseliny linolové a olejové....

Kód: 5016
Kukuřičný šrot
290 Kč

Sešrotovaná, vyčištěná a sušená semena kukuřice od nežádoucích nečistot. Kukuřičné šroty jsou vhodným doplňkovým krmivem pro zvěř zejména drůbež.  

Kód: 5013
Kukuřičný šrot
290 Kč

Sešrotovaná, vyčištěná a sušená semena kukuřice od nežádoucích nečistot. Kukuřičné šroty jsou vhodným doplňkovým krmivem pro zvěř zejména drůbež.  

Kód: 5233
NOSNICE GOLD
335 Kč

Granulované krmivo pro nosnice ve snášce. Podpora vysoké snášky vajec s pevnou skořápkou a krásnou barvou žloutku. Navazuje po zkrmování směsi Kuře MIDI. Orientační spotřeba...

Kód: 7857
NOSNICE KLASIK
335 Kč

Sypká krmná směs určená pro nosnice ve snášce. Svoji hrubě šrotovanou strukturou přispívá k maximální užitkovosti.

Kód: 4971
Nosnice, intenzivní snáška Krmiva z Dynína
Akce
335 Kč

Kompletní směs (Granule) pro užitkové nosnice - intenzivní snáška. Krmná směs se dodává ve formě granule. Krmivo je ošetřeno konzervanty proti znehodnocení nežádoucími...

Kód: 5219
Nosnice, intenzivní snáška Krmiva z Dynína
Akce
335 Kč

Kompletní směs pro užitkové nosnice - intenzivní snáška. Krmná směs se dodává ve formě mačkané nebo sypké. Krmivo je ošetřeno konzervanty proti znehodnocení nežádoucími...

Kód: 4989
Nahoru
Další produkty

Chováme slepice

V dnešní době se lidé, kteří mají alespoň minimální možnosti, rozhodují přispět ke své zdravější výživě vlastní produkcí rostlinných, ale i živočišných potravin. Z těch živočišných se nejčastěji jedná o vejce z vlastní produkce. Tady vyvstává otázka: Jak na to?

Pokud se jedná o produkci konzumních vajec, u nás jsou to vejce slepic, kachní vejce se u nás konzumují minimálně. Rozhodneme-li se, že budeme chovat slepice, měli bychom si stanovit postup.

Jedná se o předpoklad, že nemáme k dispozici nic, co by mohlo pro chov vyhovovat.

Kurník

Moderní kurník má být prostorný, vzdušný, výška taková, aby v něm chovatel mohl ošetřovat drůbež, čistit a odstraňovat znečištěnou podestýlku a navézt novou, aniž by se musel hrbit, když do kurníku vchází a pracuje v něm. Může být z pevného stavebního materiálu, ale i z desek. Desky by měly být s drážkou a pérkem, aby při vysychání nevznikaly mezery, přes které by v zimních měsících táhl studený vzduch.

Patrně nejrychleji lze postavit kurník z OSB desek a hranolů. Úkolem tohoto příspěvku není rozepsat postup práce, na internetu je různých přístřešků a postupů jejich stavění dostatek. U kurníku je však potřeba i boční okno, doporučil bych i střešní okno z lexanu.

Hřadování

Ve výšce asi 120 cm umístíme bidla – hřady, na kterých slepice budou v noci přespávat – hřadovat. Vhodné je připravit slepicím i žebřík, po němž se na hřady dostanou. Hřady se po určité době musí vyměnit nebo vyčistit, proto je umisťujeme do objímek, ze kterých je snadno vybereme a následně bez problémů vložíme zpět. Dveře do kurníku doporučuji standardní s veřejemi o šířce 80 cm, snadno se přes ně dá projet s kolečkem.

Voliéra

Navazuje přímo na kurník a slepice do ní vychází přes dveře kurníku, v případě chladného počasí přes otvor na dolní straně dveří.  Voliéra je zastřešená, tak je drůbež zajištěna před škodnou, jako je kuna, lasička, liška, ale i kočka či létající dravci jestřáb a krahujec, případně sova. V případě deště a sněžení nezmokne a nezvlhne zařízení voliéry.Pletivo svařované čtvercové 16 x 16 mm, ale menší oka, např. 10 x 10 mm ochrání i před vnikáním myší a potkanů, především pokud je podlaha voliéry a kurníku vybetonovaná.

Velikost voliéry volíme podle počtu slepic, musí být dostatečně velká hlavně tehdy, když chovatel nemá možnost vypouštět slepice do travnaté zahrady. Jsou-li kurník i voliéra vybetonované, je potřeba posypat podlahu podestýlkou. Vyhovují hobliny, sláma, seno, mulčovací kůra, méně piliny kvůli větší prašnosti.

Krmítko

Šikovný chovatel si ho může vyrobit sám z desek nebo překližky. Avšak vhodnější jsou plechová krmítka nabízená v specializovaných prodejnách. Jejich výhoda spočívá v snadném udržování čistoty, dají se dobře vymýt při znečistění. Mají i mřížku, která zabraňuje vyhrabání krmiva, a každá slepice si při něm snadno obsadí přihrádku, z níž si vyzobe svoji denní dávku. Ideální je umístit krmítko do výšky rovnající se výšce zad slepic, tím se zabrání plýtvání krmivem vyhrabáním a nadrobením.

Napáječka

Může posloužit jakákoliv dostatečně velká kovová nebo plastová nádoba. V nabídce jsou ale i tzv. vědrové napáječky. Do nich drůbež nemůže zanést nečistoty nohama, déle se v nich udrží čistá voda, protože nečistoty do nich mohou slepice zanést nanejvýš na zobáku.

Jako gritník poslouží bedýnka, kterou naplníme prosátým štěrkem nebo koupeným gritem pro drůbež či holuby. Může se obohatit o rozdrcené a vysušené vaječné skořápky. Hlavně u uzavřeného chovu ve voliéře je důležité i popeliště nebo hrabaniště. Vytvoříme jej z bedýnky o rozměrech asi 60 x 60 x 15 cm (d x š x v), kterou naplníme pískem, případně do něj zamícháme popel ze dřeva. Slepice jej budou využívat k prachovým koupelím – popelení a hrabání v době, kdy nebudou moci být ve výběhu.

Trusník

Trusník si chovatel vyhotoví pod hřady, na kterých drůbež nocuje, případně odpočívá přes den. Do prostoru pod hřady vloží rám vysoký 15 cm z desek, na který hřebíky připevní pletivo s oky přibližně 7 x 7 cm, přes které bude spolehlivě propadávat trus, avšak slepice se k němu nedostanou. Tím se zabrání kontaktu slepic s exkrementy vyprodukovanými přes noc. Při čistění podlahy kurníku se trusník nadzvedne a společně s podlahovou podestýlkou vyveze na hnojiště.

Kolik slepic?

K základním podmínkám udržení dobrého zdravotního stavu a poskytování nejvyšší užitkovosti patří dostatek prostoru v kurníku. Na 1 m2 podlahové plochy v zastřešeném prostoru pro ustájení v podmínkách drobného chovu mohou být maximálně 3 ks kurů velkých plemen či 5 ks zdrobnělých plemen (Malík, V., 1991).

Takže při velikosti podlahové plochy kurníku 3 x 2 m v něm můžeme ustájit až 18 nosnic větších plemen, přilehlá voliéra by měla mít dvojnásobný rozměr podlahové plochy. Osobně bych zvolil počet menší, deset nosnic a jeden kohout v případě, že bych chtěl produkovat násadová vejce a líhnout kuřata. To je však námět na jiný článek.

Snášková hnízda

Pro snášková hnízda slepic kura domácího se doporučují rozměry (šířka x výška x hloubka) 350 x 400 x 400 mm (Malík, V., 1991). Tyto mohou být až ve třech řadách nad sebou. Dostatek prostoru pro snášení vajec umožňuje získat vejce s čistou skořápkou a neinfikovaným obsahem. Jedno hnízdo může posloužit ke snášení vajec pro tři slepice. Pokud si nechceme vyrábět snáškové hnízdo sami, vyhledáme možnost zakoupení na internetu. Je tam řada nabídek na prodej, ale i návodů k vyhotovení.

Krmení

Slepice jsou všežravci, živí se především rostlinnou potravou, ale v jejich potravě musí být zastoupena rostlinná i živočišná složka. Nosnice mají vysoké nároky na všechny složky výživy. Běžně se krmí směsmi složenými z obilovin, olejnin a luskovin. Z obilovin pšenicí, ječmenem, kukuřicí, nahým ovsem, a to především tehdy, pokud má chovatel tato krmiva z vlastní produkce. I tehdy je potřeba dbát, aby drůbež dostala v krmivu správný poměr dusíkatých látek, tuků, sacharidů, vlákniny a ostatních složek včetně stopových prvků a doplnit šrotovanou směs obilovin bílkovinným koncentrátem, například univerzálním koncentrátem Drůbež UNI 30 pro výkrm všech kategorií drůbeže, který obsahuje sóju nejvyšší kvality. Míchá se s obilím v poměru 20 – 40 % (podle druhu nebo fáze výkrmu). Přispívá k rychlému růstu a vysoké masitosti.

V dnešní době je však nejjednodušší krmit drůbež průmyslově vyráběnými kompletními krmnými směsmi. Mají vyvážený poměr živin. Vysokou snášku vajec s pevnou skořápkou zajistí granulované krmivo Nosnice Gold. Vyšší snášku podpoří také sypká směs pod označením Nosnice Klasik. Chovatelé plemenných kurů zase ocení kompletní směs pro nosnice na podporu vyššího líhnutí a úspěšného vývoje embrya Nosnice Repro.

Jak získat drůbež

Možností je několik. Chce-li zájemce konkrétní čistokrevnou drůbež, může ji hledat v inzerátech v odborném tisku a na inzertních portálech.  Pokud se mu jedná o vysokou produkci vajec, může si vybrat některé komerční snáškové hybridy a vychovat si nosnice od kuřat, případně koupit odchované nosnice ve věku asi 6 týdnů. Farmy vyřazují nosnice po prvním roce snášky. Jedná se o nosnice, které po přepeření a aklimatizaci na nový, přirozený způsob života a ustájení mohou chovateli poskytnout ještě další rok i dva uspokojivou snášku. Pak chovatel může slepice vyřadit a koupit nové, případně mít připravené nové hejno, kterým nahradí to původní. Slepice se při dobré péči mohou dožít deseti i více let. V takovém věku už od nich nelze očekávat výraznější užitek. Chovatelé vyřazují nosnice většinou již po druhé snášce.

Požírání vajec

Požírání vlastních vajec nosnicemi se vyskytuje poměrně často. Tento zlozvyk může vzniknout tehdy, když některá slepice snáší vejce s měkkou skořápkou nebo bez skořápky, pouze ve vaječné bláně. Vejce praskne, vyteče, slepice jej ochutnají a zlozvyk je tady. Postupně budou taková vejce vyhledávat a později mohou načínat i vejce s pevnou skořápkou.

Vejce s měkkou skořápkou mohou začít snášet slepice při nedostatku vápníku v gritu. Při krmení plnohodnotnými krmnými směsmi by takový jev neměl nastat. Někdy tento zlozvyk mají na svědomí i hospodyňky, když například dávají slepicím čerstvé skořápky z použitých vajec. Zbylý bílek slepicím zachutná, postupně jej budou stále víc vyhledávat, až se nakonec naučí konzumovat snesená vejce už ve snáškovém hnízdě. Vaječné skořápky je potřeba umýt, vysušit a rozdrtit. Tehdy jsou ideálním zdrojem vápníku pro tvorbu vajec v organizmu nosnic.

Slepice v zimě

Slepice naši středoevropskou zimu v kurníku, jaký jsme si představili v článku, budou snášet dobře. Plemena slepic s růžicovým hřebínkem jsou vůči mrazům odolnější než slepice s listovým hřebínkem. Náchylné k namrzání hřebenů jsou slepice s velkými listovými hřebeny, například minorky, vlašky a jiné. V případě očekávání mrazů je potřebné natřít slepicím i kohoutům hřebeny a laloky jedlým olejem nebo osvědčenou Indulonou

Produkce exkrementů a jejich likvidace

Slepice vyprodukuje denně 175 – 180 g trusu, což je přibližně 65 kg ročně. K tomu je potřeba připočíst i množství podestýlky vyvezené na hnojiště při pravidelném čištění trusníku a podlahy kurníku a voliéry. Při deseti slepicích to může být min. 1 000 kg za rok. Z toho vyplývá, že chovatel musí vyhradit místo, nejlépe ohrazené např. paletami. Kompostování uloženého trusu s podestýlkou lze urychlit pomocí speciálních baktérií a enzymů pro likvidaci biologických odpadů, jakož i nasazením kalifornských žížal. Hnůj promění na kompost do tří měsíců. Takovýto kompost je vhodný k přímému hnojení na zahrádkách.

Sypké nebo granulované krmivo pro nosnice?

Na trhu je několik struktur směsí a každá má své výhody. V následujícím textu vám je objasníme a je jen na vás, zda zvolíte granulovanou nebo sypkou podobu, a která vám bude nejvíce vyhovovat.

Pro nosnice jsou k dispozici sypké i granulované krmné směsi. Přesto, že se jejich surovinové a živinové složení neliší, je použití rozdílné, nejen protože se liší cenou (granulovaná směs je náročnější na výrobu, proces granulace je energeticky náročný).

Sypké krmivo pro nosnice

V drobných chovech spíše využíváme u nosnic sypké krmivo. Důležité je, aby směs nebyla směsí jemných šrotů. Optimální je sypká krmná směs pro nosnice s obsahem vysokého podílu hrubě drcených obilovin (pozitivně ovlivňuje produkci trávicích enzymů), které nosnice velice dobře přijímají suché. Jemný podíl, který slepice mohou ponechat v krmítku a obsahuje cenné živiny, můžeme zamíchat do vlhké míchanice. Právě možnost určitého třídění složek krmiva je nevýhodou sypké směsi.

Granulované krmivo

Granulovaná směs je oproti tomu homogennější, zpravidla jen s minimálním množstvím prachu nebo drobných částic (ty drůbež hůře přijímá).

Drůbež v granuli musí přijmout vše, příjem krmiva trvá kratší dobu, takže drůbež je schopná během dne přijmout větší množství krmiva, které jí předložíme. Proto jsou granule výhodnější u vykrmované drůbeže.

U nosnic je výhodné využití granulované směsi v počátečním období snášky (20. – 30. týden věku), kdy má nosnice vyšší nároky na živiny vzhledem k dokončení vývoje a nástupu produkce vajec. V pozdějším období ale může zkrmování granulované směsi (záleží na dávkování) vést k nežádoucímu ztučnění nosnic.

 

Proč slepice nenesou?

Produkce vajec – snáška slepic je ovlivněna mnoha faktory – vnitřními (např. genetikou, zdravím slepice nebo jejím věkem), ale i vnějšími (např. krmení, teplota prostředí, délka světelného dne). Některé můžeme ovlivnit a méně si pak budeme stěžovat, že slepice nenesou.

Věk nosnic

Snáška probíhá v určitých cyklech, u produkční hybridní nosnice nastupuje zpravidla kolem věku 150 dní, trvá kolem 11 měsíců, kdy snese 250 – 280 (300) vajec. Pak přestane snášet a přepeřuje 5 – 8 týdnů. Ve druhém snáškovém období nese méně vajec (udává se pokles počtu vajec až o 20%), ale větších (o cca 5 – 8 %).

Produkční nosnice musí být zdravá

Každé onemocnění nebo nedostatek snižuje snášku. I zahmyzení čmelíky může být příčinou snížené produkce vajec a to podstatně. Některá infekční onemocnění mohou redukovat snášku u mladých nosnic zcela – např. virus Infekční bronchitidy zničí u rostoucích kuřic vaječníky. Slepičky pak vůbec nezačnou snášet, přestože jinak vypadají jako zdravé nosnice (produkční nosnice jsou však většinou očkovány).

Krmení nosnic

Musí zajistit dostatek živin (energie, bílkovin, vitamínů a minerálů) pro produkci vajec. Nejčastějším problémem je nedostatek bílkovin a minerálií – na každé vejce slepice potřebuje kolem 18 gramů bílkovin a 4 gramů vápníku, nedostatky ve výživě mají zásadní dopad na produkci.

Světlo

K udržení reprodukčních funkcí je nezbytná dostatečná délka světelného dne, optimálně 14 až 16 hodin, zkracování světa na podzim a v zimě jednak ovlivní hormonální stav nosnice, ovlivní to i množství přijímaného krmiva za kratší dobu a výsledkem je tedy menší snáška.

Teplota prostředí

Optimální je pro nosnice tak 12 až 20 stupňů, snášku vysloveně negativně ovlivní mrazy, ale ani teploty přes 30 °C nejsou optimální. Ovlivnit můžeme zejména zimní teploty vhodným zatepleným ustájením nosnic (rozhodně by v kurníku nemělo mrznout ani při tuhých mrazech. Letní vysoké teploty zmírníme dostatečným zastíněním výběhu a i možnost popelení v suché hlíně nebo popelišti pod stromy přispěje k pohodě slepic ve vedrech.  

 

Kanibalismus u nosnic

Ozobávání peří, případně vyzobávání měkkých tkání po porušení celistvosti kůže až do krve, masa nebo vnitřností, není u slepic ani zdaleka neobvyklé. Řešení však existuje.

Příčinou zde mohou být nejčastěji dva faktory, často ve vzájemné kombinaci:

Nedostatky ve výživě – zejména nedostatek bílkovin, případně vitamínů. Ani dostatek základních zrnin tyto živiny nezajistí, je nutné doplnění zdrojů bílkovin.

Chov na omezeném prostoru s nedostatkem možností pro přirozenou činnost slepic – přehrabování podestýlky, hledání různorodé potravy na zemi i na rostlinách nebo popelení. V tomto případě je vhodné, pokud to podmínky dovolují, poskytnout slepicím lepší životní prostředí, zejména větší prostor, který poskytuje pro zvířata více podnětů.

Krmení slepic má vědecky prozkoumané zákonitosti, složení denní krmné dávky se v různých obdobích života nebo produkce mění v desítkách položek živin. V kompletním krmivu je tedy sledována řada složek ve vzájemně vyvážených poměrech a při jejich krmení by se projevy kanibalismu měli minimalizovat.

Pokud se však zejména při tradičním krmení něco takového projeví, je nutné doplnit krmnou dávku živočišnými bílkovinami např. tvarohem či masnými zbytky. V poslední době jsou oblíbeným dostupným doplňkem masné konzervy pro psy, případně je vhodné některý z mnoha vitamínových doplňků.

Proč nosnice požírají vlastní vejce?

Slepice mohou požírat svá vejce z několika důvodů a existuje na to i několik metod, jak se toho zbavit, než uděláte radikální řešení, zabití nosnice, která to dělá.

Nejčastější příčiny

Tento častý jev může mít několik příčin:

V důsledku nedostatku minerálních látek dochází zejména při intenzivní snášce k zeslabení skořápky. Slepice zpočátku náhodně poškodí celistvost vejce, obsah může vytéct, slepice se pak naučí obsah vejce konzumovat a vzniká až zlozvyk. Slepice pak cíleným rozklováním skořápky zcela likvidují snesená vejce.

Příčinou mohou být i další nedostatky ve výživě – nedostatek bílkovin nebo vitamínů.

Nedostatečný prostor s nedostatkem podnětů k činnosti (hrabání, popelení, sbírání krmiva).

Nevhodná snášková hnízda s možností poškození vajec.

Prevence

Prvním dvěma příčinám můžeme jednoduše předejít zkrmováním průmyslově vyráběné kompletní krmné směsi pro nosnice, která obsahuje dostatek vápníku (slepice denně potřebuje 3 – 5 gramů vápníku), popř. podáním vitamínovo-minerálních doplňků (v případě, že krmíte pouze obilím či zbytky z domácnosti).

V případě rozvinutí zlozvyku je jeho odstranění problematické a jsou nutná opatření, aby vejce nebylo okamžitě po snesení v dosahu slepic, např. vhodnou konstrukcí snáškových hnízd. Někdy je nejúčinnějším řešením vyřadit nosnici požírající vejce z chovu, protože ji to zkrátka neodnaučíme.

Zdroj: https://www.energyshobby.cz/

1. Nenašli jste?
1. Nenašli jste?
Pokud nenajdete zboží na našem eshopu, napište nám...
2. Fér cena
2. Fér cena
Snažíme se nabídnout fér cenu, která odpovídá dané situaci na trhu...
3. Zboží odesíláme v co nejkratší době...
3. Zboží odesíláme v co nejkratší době...
Všechny vaše objednávky expedujeme, jak nejrychleji to půjde. Ve většině případů, již v den objednávky ...