Odchov selat
Chovatelé produkující zástavová selata mají prasnice ve stáji na slamnaté podestýlce, přičemž někteří využívají plemeníka v přirozené plemenitbě, jiní standardní metodu pro řízenou reprodukci – inseminaci.
Cílem je dobrá porodní hmotnost a vyrovnanost selat, což lze ovlivnit jak výběrem genetiky, tak výživářskými opatřeními v době březosti. Základem je, aby plemenice před porodem byly v optimální kondici, respektive měly optimální tukové krytí.
Porod, k němuž dochází v průměru za 115 dnů, je pro prasnici i selata v mnoha ohledech kritickým obdobím. To platí zejména pro moderní genotypy prasnic, u nichž se díky většímu počtu selat ve vrhu protahuje doba porodu. Přidušení naposledy narozeným selatům přivodí lehkou mozkovou dysfunkci, která snižuje jejich reflexy, což je i častou příčinou toho, že se nedostanou včas k prasnici, aby se napila mleziva.
Užitkovost prasnic
Zatímco ve špičkových evropských chovech se dosahuje užitkovosti prasnic odpovídající čtyřiceti selatům za rok (16,8 selete na vrh), u plemenic výše zmiňovaného přeštického plemene se plemenářská práce ubírá jinou cestou.
Podle aktuální metodiky zpracované Svazem chovatelů prasat se k plemenitbě využívají jedinci s průměrným vyjádřením vlastností, přičemž pozornost se zaměřuje na typ, konstituci, zevnějšek, odolnost vůči stresu a dlouhověkost. Dobré reprodukční vlastnosti patří k charakteristickým znakům přeštického černostrakatého plemene a jsou vyjádřeny 10,5 dochovanými selaty ve vrhu (v 21 dnech věku).
Péče o selata
K zamezení ztrát novorozených selat se osvědčuje asistence u porodů, případně se do porodního kotce umístí na noc do zóny primárního zdroje tepla ještě druhá infralampa. Kromě sucha a tepla novorozené sele potřebuje dostatečně se včas napít mleziva. Odebraným selatům se ošetří pupeční pahýly, brousí se špičáky a do tří až pěti dnů se jim podá železo. Do dvou týdnů se kanečci kastrují standardní metodou.
Odstavení selat
Pod prasnicí selata zůstanou asi třicet dnů, přičemž od dvou týdnů mají k dispozici kompletní krmnou směs. K vodě mají samozřejmě přístup již od prvního dne po narození. Odstavená selata o hmotnosti mezi sedmi až osmi kilogramy se přemísťují do společných kotců, kde jsou na adlibitní dávce krmné směsi a vody. V šedesáti dnech věku dosahují hmotnosti okolo 25 kg a jsou připravena k prodeji jako zástavová, respektive k výkrmu. Do porážkové hmotnosti okolo 120 až 130 kg se prasata běžně vykrmují šest měsíců.
Pokud jde o přeštická prasata, vyšší růstová schopnost je s ohledem na kvalitu a vyzrání masa na škodu. Při špatném krmení přeštík nabírá sádlo již v hmotnosti od sedmdesáti, osmdesáti kilogramů, ale kotletu má malou. Ideální doba výkrmu je asi osm měsíců kdy je maso jatečných zvířat již vyzrálé, což se projeví na řezu kotlety mramorovanou kresbou, kterou vytváří intramuskulární tuk.
Ustájení prasat
Od nejmladších kategorií jsou prasata ustájena na slamnaté podestýlce. Denním přistýláním se zajistí jednak to, že jsou zvířata čistá, jednak je zabaví a nemusí se řešit okousané ocásky či uši. Protože prasata sláms kliu i žerou, podestýlají se kvalitní ječnou slámou, která jim chutná.
O tom, že prasata jsou sociální zvířata uzpůsobená životu v malých skupinách, není třeba se dlouho rozepisovat. Právě na přirozeném chování je postaven chov prasat ve velikostně ustálených skupinách tvořených pěti až sedmi prasnicemi se selaty a kancem.
Do společného ustájení prasat v rodinkách se převádějí prasnice se selaty z poroden šest týdnů po porodu. Plemenný kanec prasnice stimuluje a ty se rozříjí, i když ještě kojí. Selata se odstavují ve třech měsících věku, kdy již přijímají tuhé krmení. Výhodou podstatně delšího sociálního kontaktu s matkou je chov prakticky bez stresu.
Venkovní chov prasat
Autor: Tým Energys hobby
Z volného chovu se prasata postupně přesunula do uzavřených stájí, které se v komerčních chovech vyvinuly v sofistikované ustájovací kapacity využívající technologie nejen pro automatizované systémy krmení a napájení, ale i pro řízení stájového prostředí. V souvislosti s poptávkou po zdravých produktech od šťastných zvířat se však v Evropě již delší dobu prosazují trendy ekologického zemědělství a chov prasat na farmách tak prožívá svou renesanci.
Chov prasat venku
Alternativní chov prasat reprezentuje nejen bioproducenty, ale také malé chovatele. U nás je k extenzivnější formě produkce vepřového masa předurčeno zejména přeštické černostrakaté prase, které vyniká pevnou konstitucí a nenáročností na úroveň výživy.
V alternativním způsobu výkrmu se uplatňuje pastva, která je v našich podmínkách využitelná v době vegetace, tj. od května do října. Je vhodná pro chovatele malé až střední velikosti, kteří mají v lepším případě možnost produkovat vlastní krmné plodiny.
Chov prasat na pastvě
O velikosti pastviny rozhoduje hned několik proměnných, a to hmotnost zvířat, dále hektarový výnos sušiny pícnin na pastvině, délky pastevní sezóny a množství vyprodukovaných výkalů, které by nemělo překročit limit organického dusíku uvedeného v nitrátové směrnici.
Jako optimální se jeví využívání pastviny v oplůtkovém systému, přičemž na vymezené ploše jsou prasata do doby, než ji promění v rozrytou pláň bez rostlin. K ohrazení dočasného prostoru se využívají elektrické ohradníky, dřevěné oplocení, případně balíky slámy. Přitom je třeba se vší zodpovědností minimalizovat rizika kontaktu s volně žijícími zvířaty, která mohou být zdrojem i ekonomicky závažných infekčních onemocnění (aktuálně afrického moru prasat).
Stejně jako ostatním zvířatům, tak i prasatům je potřeba zajistit na pastvině ochranu před nepříznivými povětrnostními podmínkami a před sluncem. Přitom lože musí umožňovat ulehnutí všech prasat najednou. Zvířata by měla mít neustále k dispozici kvalitní napájecí vodu v odpovídajícím množství. Krmiště pro přídavek jádra by měla být konstruována tak, aby zabraňovala znehodnocení krmiva.
Kromě úspory nákladů na krmení tento systém chovu prasat přináší i bonus v podobě vyšší kvality finálního produktu. Zejména díky nižšímu obsahu hydroxyprolinu ve svalovině a vyššímu podílu intramuskulárního tuku je maso jemnější a křehčí.
Výživa prasat
Pastvina pro prasata bude mít v porovnání s plochou určenou přežvýkavcům odlišnou skladbu porostu. Za účelem pastevního výkrmu prasat se zakládají například ozimé směsky (s podílem ječmene ozimého, hrachu ozimého, jílku vytrvalého, pšenice ozimé a vikve ozimé), jarní směsky (se zastoupením ovsa, vikve a hrachu) a jetelotrávami.
Pastva má sice příznivý vliv na zdravotní stav prasat, nicméně k jeho dosažení je nezbytné, aby základem krmné dávky byla jadrná krmiva. Jejich výběr je limitován nejen možnostmi chovatele, ale i zvolenou alternativou hospodaření. Například v pravidlech ekologického zemědělství se vedle pestré skladby krmné dávky klade důraz na to, aby se zkrmovala v bio režimu vypěstovaná krmiva.
Výkrm prasat
Autor: Tým Energys hobby
K dosažení dobrého zdravotního stavu prasat je nezbytné, aby základem krmné dávky byla jadrná krmiva. Jejich výběr je limitován nejen možnostmi chovatele, ale i zvolenou alternativou hospodaření. Například v pravidlech ekologického zemědělství se vedle pestré skladby krmné dávky klade důraz na to, aby se zkrmovala v bio režimu vypěstovaná krmiva.
Zdroje bílkovin pro prasata
Správně tepelně ošetřené sojové boby jsou výborným zdrojem bílkovin pro výživu odstavených selat a kojících prasnic. Ovšem sehnat vhodnou sóju, která se k nám většinou dováží a navíc bývá i geneticky modifikovaná může být pro biozemědělce opravdu tvrdý oříšek. V našich podmínkách je dobrou alternativou k sóji hrách.
Dalším bílkovinným zdrojem využitelným v krmných dietách i pro prasata jsou vedlejší produkty ze zpracování řepky. V krmné dávce povolený minimální podíl konvenčních krmiv pak tvoří zejména bílkovinná krmiva.
Zdrojem energie jsou obiloviny
Hlavní zdroj energie ve výživě prasat představují obiloviny. Nejvyšší energetickou hodnotu ze všech druhů obilí má kukuřice. Využívá se ve formě šrotu, ale může se použít i jako produkce z dělené sklizně.
V našich podmínkách je základní krmnou obilovinou pšenice, v krmných dávkách pro prasata by však neměla být příliš jemně šrotovaná. Vhodnou alternativou je i kvalitní ječmen, který má v porovnání s kukuřicí vyšší obsah vlákniny i bílkovin. Podobné vlastnosti má i oves. Z dalších obilovin se do krmných dávek pro prasata používá ještě tritikale.
Jako minerální doplněk se v ekologickém zemědělství využívá například směs krmného vápence, dikalciumfosfátu a krmné soli.
Výživa prasat na pastvě
Pastva má sice příznivý vliv na zdravotní stav prasat, nicméně k jeho dosažení je nezbytné, aby základem krmné dávky byla jadrná krmiva.
Pastvina pro prasata bude mít v porovnání s plochou určenou přežvýkavcům odlišnou skladbu porostu. Za účelem pastevního výkrmu prasat se zakládají například ozimé směsky (s podílem ječmene ozimého, hrachu ozimého, jílku vytrvalého, pšenice ozimé a vikve ozimé), jarní směsky (se zastoupením ovsa, vikve a hrachu) a jetelotrávami.
Na pastvině si prasata zajistí hodně své potravinové potřeby z rostlin a ze všeho, co najdou, včetně přirozeně se vyskytujících bylinek, kořínků a nejrůznějších larev hmyzu. Naproti tomu samozásobitelé vepřovým masem ve výkrmu všežravého prasete uplatní i kuchyňské zbytky.
Zdroj: https://www.energyshobby.cz/