Vítáme Vás na našem eshopu, v případě potřeby nás neváhejte kontaktovat ...

Seno

5 položek celkem
Screenshot 2024 08 19 at 17 08 50 Šumavské lučni seno 60 l Akvatera
71 Kč

prvotřídní luční seno skvělá otava z jihočeských luk sušená na přírodním slunci velmi chutné a šťavnaté a pochutnávají si na něm i všechna zvířátka  seno je důležitou a...

Kód: 5494
Limara Seno prosévané 150 l 5 kg
189 Kč

Kvalitní prosévané seno LIMARA pro králíky a hlodavce...

Kód: 6790
Snímek obrazovky 2024 11 18 164844
55 Kč

Prvotřídní a voňavé luční seno s lístečky lučních bylin je vhodné krmivo pro králíky, morčata, činčily a křečky. Dodá jim potřebnou energii a životní vitalitu. Díky vysokému...

Kód: 6016
Seno luční 15l / 500g s heřmánkem a pampeliškou
50 Kč

Seno s heřmánkem a pampeliškou • luční seno s heřmánkem a pampeliškou, které příznivě ovlivňují zažívání a vylučovací systém.• pampeliška posiluje funkci jater a ledvin a...

Kód: 20286
Seno luční lisované z Želených Hor Speciál Sušená petržel, heřmánek a podběl- 15l - 500g
35 Kč

Voňavé seno s příměsí petržele a heřmánku pro hlodavce.  Složení: seno luční, sušená petržel, heřmánek květ, jetel červený. Seno v králičím...

Kód: 610133

Seno

Seno je sušená zelená píce využívaná jako krmivo pro hospodářská zvířata a pro zimní přikrmování volně žijící lesní zvěře. Senem se krmí v období, kdy je nedostatek zelené píce (zima, období sucha), nebo je potřeba ho z nějakého důvodu zařadit do krmné dávky. Rostliny jsou vysušením a částečnou fermentací konzervovány a pokud jsou dobře uskladněny, tak mohou vydržet jako zásoba krmiva i po několik let. Pro zajištění kvality sena je důležité posečenou trávu rychle a důkladně vysušit a pokud možno svézt pod střechu. Pokud by bylo slisováno či svezeno vlhké seno, tak je velké riziko plesnivění a fermentace ve vlhkém seně může zapříčinit i samovznícení sena.

Příprava sena

Sklizeň sena se nazývá senoseč. Druhá sklizeň sena resp. druhá fáze senoseče se nazývá otava. Příprava sena začíná posečením porostu (louky) ve správnou dobu. V mírném pásu se seče na sena dvakrát ročně, v tropech a subtropech jednou. K sečení se dříve používala klasická kosa, v současné době je nejčastěji sečeno v malém hospodářství jednoosou frézou s prstovou, nebo bezprstovou kosou, případně bubnovou sekačkou. Ve velkovýrobě se používají strojní zařízení na podobném principu, nejčastěji bubnové sekačky připojitelné k traktorům. Pokosená tráva zůstane v závislosti na počasí několik dní ležet na louce, aby se usušila. Během této doby jsou řádky několikrát obráceny. V malém objemu se používají dřevěné hrábě nebo obracečka připojitelná k jednoosé fréze, ve velkovýrobě se používají strojní obracečky připojitelné k traktorům. Následně je seno buď sbaleno do balíků, nebo shrnuto (do kupek) a odvezeno do seníku, při skladování sena pod širým nebem je ze sena (nebo i ze slámy) vytvořen stoh nejčastěji z hranatých balíků.

Druhy sena

Seno z první, druhé či třetí seče má odlišné vlastnosti. Seno z druhé seče je označováno jako otava; ta má díky menším stonkům jemnou strukturu.

Skladování sena

Správně usušené seno by se mělo skladovat v zakrytých budovách k tomu určených, do kterých nezatéká. Tradiční budova, ve které se seno skladuje, se jmenuje stodola. Seno se zde nejčastěji skladuje volně. Přiváží se ve sběrných vozech a fukarem (velkovýroba) nebo ručně (malovýroba) se uskladňuje na pernách. Často je i v případě využití fukaru nutná manuální práce s vidlemi. Proces uskladňování sena je velmi náročný, protože osoby pracující na seníku jsou vystaveny extrémní prašnosti. Tento proces se nazývá metání.

V moderním zemědělství je seno většinou stlačeno do balíků. Obvykle jsou používány malé hranaté balíky s rozměry kolem 50 × 60 × 60 cm nebo standardní kulaté balíky s průměrem 150 cm a výškou 150 cm (váha cca 350 kg) nebo menší kulaté balíky s průměrem 120 cm a výškou 120 cm (hmotnost cca 200 kg). Přibližně od roku 2005 se z důvodu lepšího využití místa při skladování začínají používat i velké hranaté balíky s rozměry 200 × 120 × 100 cm a hmotností cca 200 kg i více.

Fermentace (zrání) sena

Někteří autoři doporučují seno po usušení a uskladnění nechat 3 týdny, nebo i 6-8 týdnů „odležet“ či "vydechnout" (tzv. dozrávání sena) předtím, než je možné ho zkrmovat. To však není potřeba. Samotné sušení je proces konzervace, jehož cílem je zastavit jakékoliv biochemické procesy a umožnit tak dlouhodobé skladování pro období nedostatku potravy (zima). Správná míra usušení se snadno pozná – seno při pomačkání v rukách šustí a i silnější stvoly se lámou. Zejména usušení stonků jetele a vojtěšky může být problematické (vyžaduje delší dobu sušení nebo vyšší teplotu), neboť obsahují velké množství vody.

Seno jako krmivo

Seno obsahuje významné množství karotenu, vitamínů skupiny B, vitamín D a vitamín E. Při zkrmování sena je nutné, aby bylo suché a nebylo plesnivé, jinak způsobuje zažívací poruchy. Běžné dávky klasického travního nebo jetelotravního sena jsou:

pro dojnice 5–15 kg
pro telata 0,5–3 kg
pro mladý skot 3–6 kg
pro koně 7–12 kg
pro ovce 0,5–1,5 kg

Nejcennější je luční seno s vysokým obsahem jetelovin, naopak nejhorší je seno z pastevních porostů a zamokřených půd. Hodnota sena nezávisí nejen na jeho druhu a kvalitě zpracování, ale také na schopnosti konkrétního zvířete jej strávit. Tato schopnost se liší plemeno od plemena, přičemž nejvýraznější rozdíl je mezi plemeny kulturními a primitivními.

Zdroj: https://cs.wikipedia.org/

1. Nenašli jste?
1. Nenašli jste?
Pokud nenajdete zboží na našem eshopu, napište nám...
2. Fér cena
2. Fér cena
Snažíme se nabídnout fér cenu, která odpovídá dané situaci na trhu...
3. Zboží odesíláme v co nejkratší době...
3. Zboží odesíláme v co nejkratší době...
Všechny vaše objednávky expedujeme, jak nejrychleji to půjde. Ve většině případů, již v den objednávky ...